logo white
Sklad tveganega kapitala bo v prihodnjih letih v zagonska podjetja vložil več deset milijonov evrov.

Sklad Silicon Gardens (SGF) je nastal kot produkt skupnosti računalniških navdušencev, ki so najprej organizirali razne dogodke in predavanja na temo računalništva in podjetništva. Takrat člani skupnosti še niso imeli svojega kapitala, zato so lahko novopečenim podjetnikom pomagali le z nasveti. Nato pa je leta 2012 eden izmed članov, Jugoslav Petković, prodal svoje podjetje Mimovrste in predlagal ustanovitev sklada za investiranje v zagonska podjetja.


Takrat so podjetniki skupaj zbrali 300.000 evrov in investirali v deset zagonskih podjetij. Do danes se jim je investicija dvakratno povrnila. Predvsem pa so podjetniki skozi prva vlaganja pridobili prepotrebne izkušnje in samozavest pri vlaganju.


V letih 2017 in 2018 so slovenski ustanovitelji prodali še dve podjetji, Outfit7 in Kliko. To jim je omogočilo, da so leta 2019 oblikovali drugi sklad in vanj vložili skupno šest milijonov evrov. Investitorjev v ta drugi sklad je bilo že več kot trideset. V posamezno zagonsko podjetje so vložili od 50.000 evrov pa vse do pol milijona evrov.

Sklad v podjetja vlaga v zelo zgodnji fazi, ko zagonska podjetja na trgu še nimajo svojega produkta, temveč imajo le dobro idejo. Oceniti, katera podjetja imajo takšno idejo, je zelo zahtevno, in vlagatelji vseskozi pridobivajo nove izkušnje s tega področja. Pričakuje se, da bo okoli polovica zagonskih podjetij, v katere vloži sklad, propadla, pri okoli tretjini se bo investicija podvojila, pri okoli petini pa takšen sklad po navadi realizira velik donos –tudi do dvajsetkratnik prvotnega vložka. Eno izmed najbolj uspešnih zagonskih podjetij, v katerega so investirali, je Bird Buddy, ki je razvil pametno ptičjo hišico. Bird Buddy je nato na spletni platformi za množično financiranje Kickstarter za razvoj produkta uspel zbrati kar štiri milijone dolarjev.


V SGF trenutno oblikujejo tretji sklad, ki bo imel za vlaganje na voljo več deset milijonov evrov. Vanj bo sredstva prispevalo približno petdeset investitorjev.


Učinki teh vlaganj se bodo v popolnosti odrazili šele čez deset let. Po izkušnjah upravljalcev sklada pa se je od njegovega nastanka do danes že bistveno spremenil pogled Slovencev na podjetništvo. Zdaj vlagatelji ne dohajajo več vseh priložnosti za vlaganje. Velik poudarek dajejo tudi mentorstvu ter deljenju znanj in izkušenj z vsemi tistimi, v katere investirajo.