Pred dnevi je Evropska komisija potrdila t.i. »Kompas EU za ponovno vzpostavitev konkurenčnosti in zagotavljanje trajnostne blaginje”.
Ob predstavitvi je predsednica Evropske komisije izpostavila tudi, da je potrebno preiti od besed k dejanjem ter da zdaj res obstaja politična volja in konkreten načrt.
Izpostavljena so tri glavna področja:
· inovacije,
· razogljičenje in
· varnost,
nato pa še pet horizontalnih dejavnikov:
· poenostavitve,
· zmanjšanje ovir za enotni trg,
· financiranje konkurenčnosti,
· spodbujanje spretnosti in
· ustvarjanje kakovostnih delovnih mest in boljše usklajevanje politik na ravni EU in nacionalni ravni.
Tudi v vseh dosedanjih pogovorih z vsemi, ki v Sloveniji oblikujejo politike, strategije, nacionalne načrte, regulativno in številna druga pravila,vedno izpostavljamo nujnost poenostavitev regulativnega okvira, vse z namenom večje preglednosti in enostavnosti. Manj je sistem zapleten, manj je izjem, lažja je izvedba in nadzor, nenazadnje nas vse to stane manj.
Naslednji pomemben poudarek je usklajevanje različnih politik tako, da bodo delovale usklajeno in bodo učinki celoviti in v dobro večine.
Sicer zadnje, a zato skoraj najpomembnejše za prihodnost, ali kot velja naš slogan “za razvojni preboj Slovenije”, pa je “spodbujanje spretnosti in ustvarjanje kakovostnih delovnih mest.” Samo več komplementarnih, multidisciplinarnih spretnosti in več znanja bo pomenilo kakovostnejša delovna mesta, delovna mesta, ki nam prinašajo večjo ustvarjeno oz. dodano vrednost. Saj kot so zapisali v Evropski komisiji: “Temelj konkurenčnosti Evrope so njeni državljani in državljanke.”
Vse v omenjenem Kompasu zapisano in izrečeno podpiramo in računamo, da bo res prišlo do konkretnih, pomembnih premikov na ravni EU in na nacionalni ravni.
Za konec le še to: mnogo od zapisanega v Kompasu lahko najdemo tudi v našem, lahko rečemo kar vizionarskem Manifestu in programu dela, kar nas dodatno motivira, da skupaj z vsemi člani delujemo za razvojni preboj Slovenije!