Komentarji in predlogi Slovenskega tehnološkega foruma, GIZ na predlagane spremembe paketa davčnih zakonov
- Ugotavljamo, da predstavljene spremembe paketa davčnih zakonov, ki jih je vlada RS potrdila v začetku septembra 2024 in posredovala Državnemu zboru v obravnavo in sprejem, po našem mnenju vsebujejo nekaj dobrih rešitev, nekaj pa je takšnih, ki bi jih morali nujno dopolniti, da bi sploh prinesle želene učinke in bile tudi v praksi karseda široko uporabljene.
- Vedno smo in bomo izpostavljali nujne, celostno zasnovane spremembe davčnega sistema v Sloveniji, ki naj spodbujajo razvoj inovativnih, visokotehnoloških, razvojnih, prebojnih podjetij, bodisi uveljavljenih ali zagonskih. To so namreč tisti stebri gospodarstva, ki ustvarjajo več in tudi prispevajo več za družbeno blaginjo ter prinašajo privlačna delovna mesta z nadpovprečno dodano vrednostjo na zaposlenega, vse to pa pomeni tudi več davkov in socialnih prispevkov.
- Menimo, da mora biti davčni sistem jasen, enostaven za izvedbo v praksi in razumljiv, predvsem pa s čim manj izjemami oz. posebnimi davčnimi obravnavami. Iz predloga sprememb dohodninskega zakona je razumeti, da se uvaja več novih »posebnih davčnih obravnav«, ki bodo, poleg obstoječih, zavezance postavile pred vprašanje, katero izbrati, kar ni pravi korak v smeri jasnosti in enostavnosti sistema.
- Davčne spremembe morajo biti ciljno usmerjene v razbremenitev plač, v vzpostavitev primerljive obremenitve različnih oblik dela, v identifikacijo dodatnih davčnih virov ter poenostavitve in hkratno odpravljanje izjem v davčnem sistemu.
- Spremembe v davčnem sistemu je nujno povezovati z drugimi politikami (politika trga dela, socialna politika, pokojninska reforma, migracijska politika idr.). Ob tem pa je tu še nujnost iskanja notranjih rezerv, kar na primer vidimo v poenostavitvah procesov in postopkov v javni oz. državni upravi s vsesplošno digitalizacijo za večjo učinkovitost in produktivnost javnih uslužbencev. Dvig kakovosti storitev, ki jih država nudi državljanom in podjetjem mora (p)ostati stalni imperativ.
Dokument s konkretnimi komentarji in predlogi smo predložili Odboru za finance v Državnem zboru in Ministrstvu za finance.